Doprava zdarma pro objednávky nad 300 Kč!

Při barvení vajec využívejte cibuli, kopřivu nebo kurkumu

Barvení vajíček může být zábava nejen pro ženy a dívky, ale pro celou rodinu. Uvidíte, že si společně můžete užít spoustu zábavy. Vajíčka můžete obarvit na mnoho způsobů. Záleží jen na vašem vkusu. Při barvení můžete využít slupky od cibule, kurkumu, ale i třeba kopřivu nebo seno. Přinášíme vám článek na téma, jak na barvení vajec bez zbytečné chemie.

Proč se barví vajíčka

Bez barevných vajíček si Velikonoce snad ani představit neumíme. Malovaná vajíčka patří k nejznámějším symbolům Velikonoc. Traduje se, že v předkřesťanské době symbolizovaly vajíčka příchod jara. Důvodem je pravděpodobně to, že vejce v sobě ukrývá nový život a od pradávna je taktéž symbolem úrody, plodnosti a života.

Zajímavostí je, že nejstarší nalezená kraslice je stará 2 300 let. Údajně to byli Egypťané, kteří jako první začali obdarovávat druhé vajíčky. Pojďme se podívat na to, jak si obyčejná vajíčka od slepic proměnit doma během pár minut v nádherně barevné kraslice, o které se koledníci poperou.

Barvení vajec bez chemie

Nemusíte hned utíkat do obchodu pro pytlíčky s potravinářským barvivem. Vajíčka mohou být krásně barevná i díky tomu, co máte běžně doma. Co budete potřebovat? Vystačíte si bohatě se samými přírodními ingrediencemi.
Slupky červené cibule = růžová/fialová

Jestliže chcete mít krásně růžová či fialová vajíčka, pak nevyhazujte při vaření slupky od červené cibule. Uchovejte si je na barvení vajec. Do hrnce si nalijte vodu, naházejte do ní slupky a přidejte do hrnce vajíčka. Nechte vařit. Ze slupek se uvolní barva a vajíčko se snadno obarví do růžové až fialové barvy.
Kurkuma = žlutá
Jestliže chcete mít vajíčka sytě žlutá, pak sáhněte po kurkumě nebo šafránu. Koření nasypte do vroucí vody a vajíčko uvařte natvrdo. Kopřiva = zelená Když dáte do hrnce k vajíčkům kopřivy, získáte zelenou bravu vajíček. Ta se vám povede také v tom případě, kdy použijete jarní trávu nebo petrželovou nať.
Seno a dubová kůra = odstíny hnědé
Odvarem ze sena a dubové kůry získáte pro svá velikonoční vajíčka hnědé odstíny. Když přidáte ještě čekanku nebo jarní žito, bude barva sytější a tmavší.
Mořena barvířská = červená
Červená vajíčka uděláte díky bylince zvané mořena barvířská. V dřívějších dobách se tato bylina pěstovala právě za účelem barvení.

Netradiční barvení vajec

Jestliže chcete zkusit něco netradičního, pak pro vás máme tipy také na barvení vajec pomocí laku na nehty. Taková vajíčka však již nebudete moci jíst. Barvení pomocí laku se hodí spíše na vyfouknutá vajíčka.

Jak na to? Do plastového kelímku dejte vodu a nechejte odstát. Potřebujete, aby voda měla pokojovou teplotu. Poté nakapejte do vody různě barevné laky na nehty. Pomocí špejle barvy promíchejte.

Vyfouknuté vajíčko si dejte na špejli a opatrně namočte do vody s lakem. Pár vteřin nechte vajíčko ve vodě, aby se lak hezky přichytil. A máte hotovo.

K barvení vajec si navoďte příjemnou atmosféru

Když budete doma barvit vajíčka pro své koledníky, přichystejte si příjemnou atmosféru. Zapalte si vonné svíčky nebo aromatické difuzéry. K Velikonocům se skvěle hodí vůně květin jako jsou narcisky, růže nebo levandule. Uvidíte, jak vám barvení půjde hezky od ruky.

Všechna práva vyhrazena © Svicky 2020