Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč!

Vánoční zvyky a tradice se předávají z generace na generaci a každá rodina si je přizpůsobí svému stylu. Některé z nich proto postrádají původní podobu i význam, a tak si připomeňme, jak slavily Vánoce naši předkové a jak lidové zvyky a tradice vypadaly ještě před pár desítkami let. 

Stromeček je poměrně nová vánoční tradice

Ozdobený vánoční stromeček u nás zdomácněl teprve před přibližně 200 lety. V posledních pár letech je však „živý“ stromek nahrazován umělým, ať už kvůli ochraně přírody nebo z čistě praktických důvodů. Vůně dřeva a jehličí k Vánocům patří, stejně jako zapálené svíčky, které vytvářejí to pravé kouzlo Štědrého dne.

Tip: Ani s umělým vánočním stromečkem se nemusíte ochudit o vůni Vánoc. Pomohou vám k ní vonné závěsy na stromek, které přirozené aroma dokonale nahradí. 

Vánoční dobroty ke svátkům patří

  • Jedním z nejstarších vánočních zvyků, který se dodržuje už po celá staletí, je pečení vánočky. Tradiční pečivo se dříve dokonce dávalo na přilepšenou i kravám a koním. 
  • Tradice pečení vánočního cukroví se dodržuje dodnes ve většině českých domácnosti, přibylo však více zdravějších variant. První příčky v oblíbenosti ale stále obsazují vanilkové rohlíčky, linecké cukroví a medové perníčky
  • Vánoční kapr byl dříve spíše výsadou bohatší vrstvy. Obyčejní lidé večeřeli luštěninovou polévku, houbového kubu a různé nákypy.

Vánoční zvyky a tradice na Štědrý den

Plovoucí svíčky

Lodičky vytvořené ze skořápek vlašských ořechů, do kterých pomocí vosku přilepíme malé svíčky, ukazují, zda bude rodina v příštím roce pohromadě. Každý člen rodiny pustí svou lodičku s hořící svíčkou na vodu ve větší nádobě a pokud se lodičky přiblíží k sobě, je to dobré znamení. Která lodička se od ostatních vzdálí, ten se vydá dál od domova. „Utopená“ svíčka je špatné znamení pro jejího majitele.

Tip: Na samostatně plovoucí svíčky nebudete potřebovat skořápky!

Rozkrajování jablka

Příčně rozpůlení jablko nám ukazuje, jak na tom budeme v příštím roce se zdravím. Objeví-li se v jeho středu hvězdička, budeme příští rok zdraví, křížek předznamenává zdravotní potíže. Podobným zvykem je i rozlousknutí vlašského ořechu. Zdravé jádro přináší radost a štěstí, černé a zkažené jádro není dobrým znamením. 

Házení pantoflem

Starý zvyk házení botou je určený pouze pro svobodné ženy. Dáma si stoupne zády ke dveřím a hodí pantoflem dozadu přes rameno. Pokud bota dopadne na zem špičkou ke dveřím, v příštím roce ji čeká svatba

Lití olova

Roztavené olovo lijeme do nádoby se studenou vodou, kde okamžitě ztuhne. Tvar, který se litím vytvoří, je věštbou budoucnosti. Jedná se o trochu nebezpečnou vánoční tradici, zvláště pro děti, neboť rozžhavené olovo může způsobit popáleniny. Vyzkoušet můžeme i bezpečnější variantu s litím rozehřátého vosku.  

Další staré vánoční zvyky a tradice

  • Na štědrovečerní stůl se dával jeden talíř navíc pro náhodného hosta.
  • Od štědrovečerní tabule nesměl nikdo vstát, dokud se nedojedlo, jinak by dotyčného stihlo neštěstí.
  • Mince nalezená pod jedním z talířů měla nálezci přinést bohatství.
  • Políbení pod jmelím zajistilo lásku a štěstí po celý příští rok.
  • Na Štědrý den se držel půst, aby před večeří lidé zahlédli zlaté prasátko.
  • Nohy vánočního stolu se ovazovaly provazem, aby rodina zůstala při sobě.

Dodržování vánočních tradic k nejkrásnějším svátkům v roce zkrátka patří, stejně jako setkávání rodiny a přátel. Vyzkoušejte alespoň některé z lidových zvyků a předávejte je dalším generacím, aby se zachoval duch pravých českých Vánoc co nejdéle.

Všechna práva vyhrazena © Svicky 2019