Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč!

Svátek svatého Valentýna připadá na 14. února a je spojen s projevy náklonnosti mezi partnery, večerem ve dvou při vonných svíčkách a drobnými dárky, kterými dáváme najevo přízeň svým protějškům. I když je pro mnohé Valentýn pouze komerčním svátkem, stále se najde spousta romantických duší, které dodržují romantické zvyky. Máte to stejně?

Kdo byl svatý Valentýn?

O svatém Valentýnovi kolují legendy, které ho popisují jako mučedníka pykajícího za svá romantické poselství.

Jedna z verzí příběhu se týká zákazu sňatků pro vojáky, který vydal císař Claudius II, aby šli mladí muži místo rodinného života ochotně do boje. Biskup Valentýn údajně oddával zamilované dvojice tajně, za což byl zatčen a později 14. února popraven.

Další z legend praví, že biskup Valentýn odmítl před císařem popřít Krista a byl proto odsouzen k trestu smrti. V době svého uvěznění se seznámil s dcerou žalářníka, které navrátil zrak. Do této dívky se zamiloval a z vězení jí před smrtí poslal historicky první „valentýnku“. Podle tohoto příběhu mnoho lidí dodržuje tradici posílání zamilovaných psaníček.

Jak to bylo ve skutečnosti se svatým Valentýnem, se už pravděpodobně nedozvíme, dodnes je však díky legendám patronem všech zamilovaných, kteří si v jeho svátek každoročně udělají čas na romantiku ve dvou. 

Valentýnské zvyky

Valentýnská výzdoba

Typickými barvami valentýnské výzdoby je tmavě červená a růžová, které symbolizují lásku, vášeň a něhu. Mezi dekoracemi by neměly chybět okvětní lístky růží, čerstvé květiny a tematické prostírání. Správnou atmosféru navodí také tlumené světlo, ideální bude zapálení vonné svíčky nebo rovnou hned několika čajových svíček, které rozestavíte po celé místnosti. 

Romantický večer ve dvou

Svátek svatého Valentýna a romantika jsou neodmyslitelně spojeny. A k příjemně strávenému večeru ve dvou patří také lehká večeře, ideálně složená s pokrmů, které mají afrodiziakální účinky. Mezi potraviny, které zvyšují chuť na sex, patří například celer, ryby a mořské plody, jahody, čokoláda, ořechy, skořice nebo chilli.

Po dobré večeři složené z „povzbuzujících“ ingrediencí už je na vaší fantazii, jak zbytek Valentýna se svým protějškem strávíte. 

Vůně na Valentýna

Intimní atmosféru snadno navodíte i bez větších příprav. Stačí vybrat správnou vůni, která udělá spoustu práce za vás. Vůně totiž mají nemalý vliv na psychiku i náladu a dokáží dokonce uchovat vzpomínky či zvýšit sebedůvěru. K valentýnskému večeru se hodí vůně růží, třešňového květu, orientální i lehce kořeněné vůně. Pořídit je můžete v podobě vonné svíčky, difuzéru, tyčinek nebo vonného vosku do aromalampy

Valentýnská přáníčka

Vyznání lásky formou psaníčka, v moderní době spíše sms nebo mms zprávy, by sice nemělo být závislé na údaji v kalendáři, ale na Valentýna je to tak trochu nepsaná povinnost. Stydlivější jedinci mohou datum 14. února využít pro projevení náklonnosti ke své platonické lásce. Když už nebude opětováno, alespoň dotyčnou či dotyčného potěší, že je objektem něčího zájmu. 

Dárky

Dárky na Valentýna nemusí být drahé, ale měly by být hlavně od srdce. Největším dárkem jste s partnerem pro sebe navzájem, ale potěšit v tento den maličkostí na důkaz lásky, vám nemusí zabrat téměř žádný čas. A efekt se stoprocentně dostaví, i když nepůjde zrovna o zlatý šperk.

Přejeme vám nejen romantický 14. únor, ale ať je celý váš rok jedním velkým svátkem zamilovaných!

Všechna práva vyhrazena © Svicky 2020